Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, gościec, dawna nazwa: gościec przewlekle postępujący) to choroba przewlekła, zapalna, która atakuje stawy i różne narządy. Do najczęściej występujących, a zarazem najbardziej charakterystycznych objawów, należy ból, sztywność oraz obrzęk stawów rąk i stóp. Reumatoidalne zapalenie stawów może jednak dotyczyć także innych miejsc w ciele. Nieleczona choroba doprowadza do zniszczenia stawów i niesprawności w stopniu ciężkim. W dalszym etapie dochodzi do uszkodzenia wielu narządów i przedwczesnego zgonu. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie właściwego leczenia, które hamuje postęp choroby i zapobiega powikłaniom związanym z RZS, jak również w znacznym stopniu umożliwia normalne funkcjonowanie. Dostęp do nowoczesnych metod leczenia jest bardzo ważny, gdyż w krajach rozwiniętych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) choruje już 1 na 100 osób. Choroba ta dotyka też częściej kobiety niż mężczyzn. Jakie są przyczyny chorowania na reumatoidalne zapalenie stawów? Istota problemu i przyczyna choroby to rozwijający się wewnątrz stawu stan zapalny. Jednak aby reumatoidalne zapalenie stawów rozwinęło się w ciele człowieka potrzeba kilku współistniejących czynników. Do najczęściej wymienianych przy diagnozowaniu RZS należą:

– obciążenie genetyczne – występowanie reumatoidalnego zapalenia stawów u jednego z rodziców nie determinuje wystąpienia choroby u dziecka, ale zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na RZS od 2 do 5 razy

– źle funkcjonujący układ odpornościowy – powoduje, że organizm rozpoznaje własne tkanki jako wroga i próbuje go zwalczać. W tym celu zaczyna produkować przeciwciała służące do walki z potencjalnym zagrożeniem. W medycynie znanych jest kilka genów odpowiedzialnych za taką sytuację i jest to m.in. HLA DRB1

– płeć – najczęściej chorują kobiety i u nich reumatoidalne zapalenie stawów najczęściej ujawnia się między 30 a 50 rokiem życia, ale może wystąpić wcześniej lub później. U mężczyzn ryzyko zachorowania na RZS zwiększa się z wiekiem.

– zakażenie – istnieją podejrzenia, jakoby niektóre bakterie i wirusy były odpowiedzialne za RZS.

– palenie papierosów- zwiększa ryzyko zachorowania i sprawia, że reumatoidalne zapalenie stawów ma cięższy przebieg.

– stres – u niektórych ludzi silny stres inicjuje wystąpienie reumatoidalnego zapalenia stawów.

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która typowo atakuje te same miejsca po obu stronach ciała. Na początku są to drobne stawy rąk i stóp. W miarę jak choroba postępuje zajęte zostają pozostałe stawy. Bardzo nietypowym początkiem choroby jest zapalenie jednego dużego stawu (np. kolanowego lub barkowego). Sytuacja taka jest jednak możliwa, tak samo jak wędrowanie choroby po wielu stawach.

Objawy zapalenia stawów to:

ból i sztywność – dokucza chorym najbardziej po przebudzeniu lub kiedy pacjent długo nie rusza danym stawem. Dochodzi wtedy do nagromadzenia płynu zapalnego i obrzęku tkanek. Bardzo charakterystyczne jest występowanie porannej sztywności w obrębie stawów, która mija po około godzinie.

obrzęk – to wynik rozrostu błony maziowej, która tworzy tzw. łuszczkę. Dodatkowo może występować wysięk, który spowodowany jest nadprodukcją płynu stawowego mającego charakter zapalny.

tkliwość stawu na ucisk – chory przy uścisku dłoni czuje silny ból

ograniczenie ruchomości – zaatakowany przez RZS staw przestaje być zdolny do wykonywania pełnego zakresu ruchów. Upośledzenie funkcji stawu będzie nieodwracalne jeżeli dojdzie do uszkodzenia struktur stawu, a może to nastąpić w wyniku zapalenia i wtórnych zmian zwyrodnieniowych

deformacja stawów – następuje w wyniku długotrwałej choroby

Zmiany pozastawowe

Reumatoidalne zapalenie stawów określamy mianem choroby systemowej, czyli takiej, która atakuje nie tylko stawy, ale również wiele innych narządów. Z sytuacją taką mamy do czynienia głównie przy długo trwającym reumatoidalnym zapaleniu stawów. Wyróżniamy zmiany łagodne, takie jak guzki reumatoidalne czy zespół suchości, aż do bardzo rzadko występujących, ciężkich powikłań, które prowadzą do przedwczesnego zgonu (np. udar mózgu czy zawał serca).

guzki reumatoidalne – guzki podskórne, bezbolesne, występujące najczęściej w okolicy łokci, stawów rąk oraz w innych miejscach narażonych na ucisk. W niektórych przypadkach mogą również występować wewnątrz ciała.

miażdżyca – toczące się procesy zapalne w organizmie sprawiają, że miażdżyca postępuje dużo szybciej, a jej powikłania są główną przyczyną przedwczesnego zgonu u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Ryzyko wystąpienia udaru mózgu czy zawału u osób z RZS jest 2–3-krotnie większe niż u osób zdrowych.

serce– wspomniana miażdżyca, która może doprowadzić do udaru i zawału serca, stanowi tylko część schorzeń na które narażone jest serce osoby chorej na reumatoidalne zapalenie stawów. Może także wystąpić: zapalenie osierdzia, kardiomiopatia, uszkodzenie zastawek serca. Należy zwrócić uwagę na ból w klatce piersiowej, duszność i szybkie męczenie się.

naczynia– bardzo rzadkim, ale też bardzo poważnym schorzeniem związanym z RZS, jest zapalenie naczyń, które prowadzi do niedokrwienia narządów wewnętrznych. Ponadto może wystąpić również owrzodzenie opuszek palców i skóry.

płuca– reumatoidalne zapalenie stawów zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie opłucnej i śródmiąższowe zapalenie płuc. Objawami tych schorzeń jest suchy kaszel i ból w klatce piersiowej.

osteoporoza– schorzenie które rozwija się zarówno na podłożu reumatoidalnego zapalenia stawów, jak również stosowanych w leczenie RZS steroidów, które znacząco wpływają na rozwój osteoporozy. Bardzo ważne jest, aby przy RZS wcześnie rozpocząć profilaktykę przeciwko łamliwości kości.

oczy– charakterystyczny dla reumatoidalnego zapalenia stawów jest także zespół suchości wywołany zapaleniem spojówek. Do charakterystycznych objawów suchego oka należą uczucie piasku lub ciała obcego pod powiekami.

nerwy – przy RZS często mamy do czynienia z zespołem kanału nadgarstka. Rzadko, ale może wystąpić ucisk na rdzeń kręgowy. Jest to spowodowane podwichnięciem kręgów w odcinku szyjnym kręgosłupa. Objawy to ból głowy, zaburzenia czucia, które chory odczuwa jako drętwienie i mrowienie oraz osłabienie lub nawet niedowład kończyn.

nerki – reumatoidalne zapalenie stawów, jak również stosowane w tej chorobie leki, mogą poważnie uszkadzać nerki. Dlatego ważne jes,t aby regularnie badać jak funkcjonują nerki osoby chorej na RZS.

zaburzenia hematologiczne – w miarę upływu czasu i postępowania choroby, często występuje umiarkowana anemia, czyli niedokrwistość. Poziom białych krwinek również jest zaburzony. Zwiększenie liczby płytek krwi sugeruje, że nastąpiło zaostrzenie choroby. Dużo częściej mamy w przypadku RZS do czynienia z powiększeniem węzłów chłonnych i śledziony. Reumatoidalne zapalenie stawów zwiększa ryzyko wystąpienia chłoniaka.

Zobacz także:

Reumatoidalne zapalenie stawów objawy Reumatoidalne zapalenie stawów leczenie

Hyalutidin HC Aktiv z najdłuższym terminem przydatności kupisz u nas:

koszyk