Staw łokciowy

Staw łokciowy, czyli potocznie nazywany przez nas łokieć, łączy ramię z przedramieniem. Jest to staw zawiasowo – obrotowy, który posiada dwie osie ruchu. Składa się z trzech połączeń, które otoczone są wspólną torebką stawową. Zginanie i prostowanie stawu łokciowego ma miejsce w częściach ramienno-łokciowej i ramienno-promieniowej. Te dwie części są co prawda anatomicznie od siebieodrębne, ale pod względem funkcjonalnym stanowią jeden element. Połączenie promieniowo-łokciowe nosi nazwę stawu promieniowo-łokciowego  bliższego i należy do stawów typu obrotowego. Ruchy jakie mogą tu się odbywać to: nawracanie i odwracanie przy udziale stawu promieniowo-łokciowego dalszego.

Staw łokciowy zbudowany jest z trzech par pary powierzchni stawowych:

  • części ramienno-łokciowej – tworzy onapowierzchnię stawową bloczka kości ramiennej i wcięcie bloczkowe kości łokciowej;
  • części ramienno-promieniowej, która zbudowana jest przez powierzchnię stawową główki kości ramiennej i dołek stawowy głowy kości promieniowej;
  • część promieniowo-łokciowa utworzonej przez wcięcie promieniowe kości łokciowej z obwodem stawowym głowy kości promieniowej.

Do najczęstszych urazów stawu łokciowego należą:

Łokieć tenisisty

„Łokieć tenisisty” jest potoczną nazwa schorzenia które kryje się pod nazwą tendinopatia albo entezopatia i dotyczy nie tylko tenisistów, ale ludzi z różnych grup zawodowych. Tak na prawdę w dzisiejszych czasach, spędzając dużo czasu przed komputerem, wszyscy jesteśmy narażeni na tą przykrą dolegliwość.

Łokieć tenisisty dotyczy mięśni prostowników nadgarstka i nazywane jest inaczej zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Być może brzmi to dosyć tajemniczo dla osób nie związanych z medycyną, ale mówiąc wprost łokieć tenisisty to bolesną dolegliwość , która swe źródło ma w zmienionej patologicznie okolicy przyczepu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka do kości ramiennej.

Jeszcze niedawno łokieć tenisisty leczono identycznie jak zapalenie ścięgna, czyli lekami przeciwzapalnymi, blokadami ze sterydów podawanych w formie zastrzyków, różnymi maściami, kremami i żelami przeciwbólowymi. Dopiero w 1999 roku naukowcy udowodnili, że schorzenie to wywołuje uszkodzenie struktury włókien kolagenowych tworzących ścięgna. Jeżeli dołożymy do tego  częste przeciążenia i mikrourazy oraz nieprawidłowe ukrwienie okolicy przyczepu, to otrzymujemy typowe przyczyny „łokcia tenisisty”

Warto podkreślić też fakt, że mimo wielu przeprowadzonych badań nie udało się do tej pory ustalić skąd pochodzi ból, gdyż, jak powszechnie wiadomo, w ścięgnie nie ma włókien nerwowych. Prawdopodobnie za ból odpowiadają pewne specyficzne substancje białkowe.

Osoby grające w tenisa stanowią niewiele ponad 10% wszystkich cierpiących na „łokieć tenisisty”. Najbardziej liczną grupę zgłaszających się z tym problemem do lekarza stanowią pracownicy biurowi, radiowcy i realizatorzy dźwięku. Najprościej mówiąc, osoby których praca polega na wielogodzinnym siedzeniu w jednej pozycji. Większe ryzyko zachorowalności obserwuje się w grupie palaczy. Szczyt zachorowalności obserwuje się pomiędzy 30 a 65 rokiem życia.

Do postawienia diagnozy niezbędny jest wywiad z pacjentem, testy oporowe wyprostu nadgarstka, a w razie konieczności badanie USG z funkcją Dopplera, które uwidocznia wzmożoną ilość naczyń. Widok porównuje się zawsze z drugą stroną ciała. Często wykonuje się także rezonans magnetyczny, zdjęcie RTG lub elektromiografię.

Najczęstsze objawy „łokcia tenisisty” to ból odczuwany po boku stawu łokciowego. Może on promieniować i nasilać się podczas aktywności fizycznej.

Typy łokcia tenisisty:

Typ I – przyczep początkowy mięśnia prostownika promieniowego długiego nadgarstka (występuje dość rzadko).

Typ II, – przyczep początkowy mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka,

Typ III – ścięgno mięśnia prostownika krótkiego nadgarstka

Typ IV – przejście mięśniowo-ścięgniste mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka. Występuje najczęściej w połączeniu z podrażnieniem prostownika palców.

Typ V – przyczep początkowy mięśnia prostownika palców.

Leczenie „łokcia tenisisty” trwa zwykle od 6 do 12 tygodni. Celem terapii jest zmniejszenie bólu który męczy chorego oraz wzmocnienie mięśni. Doraźnie stosuje się okłady z lodu oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Następnie włączona zostaje fizjoterapia: jonosfera, ultradźwięki i masaż. Można również zastosować zastrzyki wielopunktowe z barbotażem sterydowe przyczepu.

Często ortopedzi zalecają także czasowe unieruchomienie chorego łokcia.

Zespół kanału łokciowego

Z zespołem kanału łokciowego mamy do czynienia wtedy, kiedy następuje ucisk nerwu łokciowego w nadgarstku.  Przyczyna to najczęściej ganglion, tłuszczak lub tętniak tętnicy łokciowej. Uciskają one  nerw łokciowy i powodują dolegliwości. Objawy chory odczuwa jako drętwienia w opuszku palca serdecznego i małego. W miarę upływu czasu i nasilania się objawów zespołu kanału łokciowego dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni zaopatrzonych przez nerw łokciowy, a także zgięciowych przykurczów palców IV i V. W niektórych przypadkach choroba może doprowadzić do szponiastego ustawienia palców IV i V oraz odstawania palca V.

Rozpoznanie zespołu kanału łokciowego następuje po zbadaniu chorego po którym następuje diagnoza i potwierdzenie choroby po przeprowadzonym badaniu EMG. Badanie to ma 2 etapy: badania przewodnictwa nerwowego (ENG) oraz badania mięśnia przy pomocy elektrody igłowej (EMG).

Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego

Jako przyczynę choroby podaje się sumujące się podrażnienia okolicy wyrostka łokciowego gdzie znajduje się „pojemnik z płynem”. Zapobiega on tarciu i daje dodatkową ochronę wystającemu fragmentowi kości. Kaletka  która uległa obrzękowi, produkuje nadmierną ilość płynu. Płyn ten zbiera się w jednym miejscu i przyjmuje postać guza na skórze. Ból który występuje przy zapaleniu kaletki wyrostka łokciowego nie jest silny, ale występuje widoczny obrzęk, wzmożone odczucie ciepła a skóra jest zaczerwieniona. Jeżeli zebrany płyn ulegnie zakażeniu, to może zmienić swą postać na ropną a wtedy ból staje się bardzo silny i towarzyszy mu gorączka. Jest to stan wymagający natychiastowej konsultacji lekarskiej.

 

  Hyalutidin HC Aktiv z najdłuższym terminem przydatności kupisz u nas: 

koszyk